Akoprezit-logo

My Slováci čoraz viac dokazujeme, že nám šport nie je cudzí a to ani počas treskúcej zimy. Niet preto ani divu, že skialping sa v našich končinách teší čoraz väčšiemu záujmu. A nie je to len pre klesajúce ceny skialpovej výstroje, ale najmä pre jedinečnosť tejto aktivity, ktorá spája šport a trávenie času v nádhernej prírode. Bezpečie na horách je však na prvom mieste a preto si prečítajte našich 5 rád nad zlato.

Poznajte vaše možnosti
Počítajte s tým, že skialping je fyzicky veľmi náročný. Vyžaduje si dobrú kondičku, nakoľko ho tvorí zhruba 70 % až 90 % stúpania a turistiky a len 30% až 10% samotného zjazdu.

Nepodceňujte výbavu

Čo budete na skialping potrebovať? Lyže, viazanie, lyžiarky, palice, skialpové pásy, prilbu, skialpinistické mačky a batoh. Do batohu si pobaľte externú nabíjačku pre prípad núdze, lopatku, čakan a sadu na opravu viazania. Chýba vám niečo z výbavy? Sme si istí, že to nájdete na našom e-shope.

Bezpečnosť je na prvom mieste

V zime na horách vám hrozia najmä lavíny. O tom, ako sa chovať v jej prípade sa dozviete v našom článku Ako prežiť lavínu. Riziko jej vzniku eliminujete, keď pôjdete po vyznačených turistických chodníkoch. Vo vysokohorskom prostredí by ste určite nemali podceniť lavínový vyhľadávač, prípadne protilavínový batoh. Pri skituristike popri zjazdovkách vám viac ako lavína, hrozí zrážka s lyžiarmi. Rešpektujte rozhranie zjazdovky a nevchádzajte lyžiarom do cesty.

Skontrolujte si podmienky

Počasie v horských oblastiach vie byť poriadne premenlivé a nestačí ho skontrolovať len deň dopredu. Podmienky na svahoch a v turistických oblastiach mapuje Horská záchranná služba, ktorá pravidelne vydáva výstrahy pred nebezpečím v konkrétnych oblastiach.

Poistenie
Vedeli ste o tom, že ste v prípade zásahu Horskej služby, povinný zaplatiť všetky jej náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti? Tieto náklady sa môžu vyšplhať do poriadnych výšin a preto by ste nemali podceniť poistenie súvisiace s turistikou, ktoré môže byť jednorazové, alebo dlhodobé.

Teraz sa už môžete vrhnúť na skialping a užiť si krásnu zimu. Prajeme vám veľa pekných zážitkov.  
Zapoj sa tiež do diskusie

Rating:
Hory-bg-dark-svg