Akoprezit-logo

Po fyzickej námahe nanajvýš vhod padne relax vo fínskej saune. No ten nepredstavuje len oddych pre telo a myseľ, ale prináša so sebou aj mnoho benefitov pre naše zdravie.

Fínska sauna
Teplota v saune sa pohybuje od 90 do 110 ° C a vlhkosť vzduchu sa šplhá maximálne na 15%. Záleží to od množstva prilievanej vody na horúce kamene.
   
Ako sa správne saunovať
Aby ste vo fínskej saune dosiahli čo najlepšie účinky pre vaše teplo, nasledujte tieto kroky:
1.    Pred vstupom do sauny vypite 1-2 poháre čistej vody.
2.    Osprchujte sa a telo si osušte.
3.    Do sauny si so sebou zoberte plachtu, ktorá vám poslúži ako podložka. Vyberte si sedenie a myslite na to, že čím vyššie sedíte, tým teplejšie vám bude. Teplotným rozdielom najlepšie predídete, ak si v saune ľahnete.  
4.    Ideálny čas saunovania je 15 minút. Ak vám však nie je dobre, nepremáhajte sa a odíďte skôr.
5.    Po saune si doprajte vlažnú sprchu a následne sa schlaďte studenou vodou.
6.    Odpočiňte si a doplňte tekutiny.

Podľa potreby môžete cyklus saunovania a schladenia ďalej opakovať, no nezabúdajte na to, že viac ako 3x by ste do fínskej sauny chodiť nemali.

Poraďte sa s lekárom
Ak trpíte kardiovaskulárnym ochorením, vysokým krvným tlakom, alebo inou vážnou a dlhodobou chorobou, prediskutujte návštevu sauny s vaším doktorom.

Pozitívne účinky
Potením v saune pomáhate vášmu telu vyplavovať toxíny a detoxikovať ho. Posilňujete vlastnú imunitu, čím účinne predchádzate chorobám, ako je prechladnutie, chrípka a chorobám horných dýchacích ciest. Pri prudkom zahriatí a následnom schladení rozťahujete cievy a podporujete prekrvenie celého tela. To posilňuje kardiovaskulárny systém, pomáha k rýchlejšej regenerácii svalov a zlepšuje termoreguláciu tela. Vďaka saunovaniu telo vyplavuje viac endorfínov, čo má za následok veselšiu náladu a kvalitnejší spánok.

Zdravé telo, krásna pokožka, menej chorôb a tiež fakt, že pobyt v saune pomáha nám športovcom k zdravému rastu svalov. Čo viac si priať? Hor sa do sauny!
Zapoj sa tiež do diskusie

Rating:
Hory-bg-dark-svg