Akoprezit-logo

Krásne letné dni sú ako stvorené na čas strávený v prírode. Vybehnúť na hory, dať telu zabrať a nechať myseľ odpočívať. Podľa nás ideálna predstava dobre stráveného času. V dnešnom článku vám poradíme, ako sa poriadne pripraviť na letnú turistiku, aby ste si ju užili prinajmenšom tak ako my.

V letnom období sa na turistike viac potíme a preto je najhlavnejšou úlohou oblečenia udržať nás v suchu. V opačnom prípade môžeme po spotení rýchlo nachladnúť. Oblečenie  by preto malo fungovať ako bariéra, ktorá vlhkosť nepohlcuje, ale odvádza ju od tela a zároveň neprepustí vlhkosť zo vzduchu k telu. Takýmito vlastnosťami disponuje najmä funkčné oblečenie a bielizeň, ktoré sa vyrábajú predovšetkým z materiálov ako polypropylén, polyester alebo polyamid. Funkčné oblečenie by teda malo predstavovať prvú a hlavnú vrstvu.

Počasie na horách sa veľmi rýchlo mení a vzduch sa z nenazdania môže prudko ochladiť a jasnú oblohu môžu za pár sekúnd vymeniť búrkové mraky. Nemali by ste preto zabúdať na ďalšie dve vrstvy, ktoré vás starostlivo udržia v teple a suchu.

Ako teplá vrstva výborne poslúži fleecová bunda, ktorá je husto tkaná a priedušná. Rovnako, ako prvá vrstva drží pot od tela. Vyhnite sa materiálom z bavlny, ktoré síce pot pohltia, no nedovolia mu odpariť sa. Dobrou pomôckou na nevyspytateľné počasie sú aj turistické nohavice, ktoré pomocou odopínania ľahko premeníte na krátke a naopak.

Tretia vrstva je nepremokavá a využijete ju, len ak vás zastihne búrka. Noste so sebou nepremokavú bundu s kapucňou, pršiplášť a ochranný obal na batoh.

A aby sme na záver nezabudli, chráňte sa pred slnkom. Čím vyššie sa vyberiete, tým je vaša pokožka náchylnejšia na spálenie. Natierajte sa aspoň každé 2 hodiny ochranným krémom s vyšším faktorom a sústreďte sa najmä na uši, tvár a vrchnú časť rúk, nakoľko sú to najcitlivejšie partie. Noste prikrývku hlavy a v prípade, že vám to nestačí máme pre vás tip od turistu,  ktorý prešiel mnohé púšte. Prevlečte si cez hlavu buffku a nasaďte si na ňu čiapku. Ochránite tak krk a uši, ktorých spálenie môže mať za následok silné horúčky a úpal.

Chýba vám niečo do výbavy? Pozrite si náš e-shop a vydajte sa s nami na letnú turistiku po Slovensku.

Zapoj sa tiež do diskusie

Rating:
Hory-bg-dark-svg