Akoprezit-logo

Leto je v plnom prúde a aj keď nás teší krásne slnečné počasie, dlhý pobyt na slniečku môže mať naozaj nepríjemne následky. Veď kto by chcel zažiť úpal či spálenú pokožku ? Máme pre Vás pripravených pár tipov, ako sa pred slnkom účinne ochránite a to nie len pri športe, ale aj pri oddychu na dovolenke.

Vedeli ste, že cez oblaky prenikne zhruba 80% žiarenia? Nepodceňujte ochranu aj počas zamračených dní.

Síce je opaľovací krém veľkou samozrejmosťou, málokto si uvedomuje tieto dve zásady. Trvá približne 15 minút, kým začne plne účinkovať a je efektívny maximálne 2 hodiny. V prípade, že sa kúpete a potíte, je to ešte menej. Mali by ste sa preto natierať v pravidelných intervaloch.

Obmedzte pobyt na slnku medzi desiatou hodinou doobeda a treťou hodinou poobede. Vtedy sú slnečné lúče najsilnejšie a môžete sa rýchlejšie spáliť a dostať úpal.

Pite veľa tekutín a jedzte ovocie, ktoré obsahuje veľa vody, ako napríklad červený melón. Vyhnite sa konzumácii alkoholických nápojov, kávy a čaju, ktoré sú močopudné a telo dehydratujú.

Vždy noste prikrývku hlavy a v prípade, že by Vás začala bolieť hlava od slnka, tak si prikrývku namočte. Schladíte tak teplotu a vyhnete sa úpalu. Úpalu a zvýšenej telesnej teplote môžete predchádzať aj chladným kúpeľom v bazéne, alebo sprche.
 
Nielen opaľovacie krémy fungujú ako bariéra pred slnkom. Na trhu je mnoho oblečenia, ktoré sú ušité z látok, ktoré slnečné lúče nepohlcujú ale odrážajú. Z materiálov, ktoré disponujú rovnakou schopnosťou sú vyrábané aj plážové stany, slnečníky a dáždniky.

Na záver máme pre vás jednu zaujímavú informáciu. Počuli ste niekedy o tom, že opaľovací krém môžete zjesť? Samozrejme nie doslovne. Myslíme na potraviny, ktoré posilňujú schopnosť vášho tela chrániť sa pred slnečným žiarením presne tak, ako to robíte s krémom s faktorom. Sú nimi napríklad čučoriedky, vodný melón, mrkva, listová zelenina, oriešky, semienka a zelený čaj.


Zapoj sa tiež do diskusie

Rating:
Hory-bg-dark-svg