Akoprezit-logo

Vznik maratónskeho behu je inšpirovaný gréckou legendou, ktorá hovorí o tom, ako musel vojak Feidippides bez prestávky zabehnúť 42,195 kilometrov z mesta Maratón do Atén, aby oznámil šťastné víťazstvo Grékov nad Peržanmi. Vojak po oznámení radostnej správy umrel od vyčerpania.

Od čias Feidippida sa z maratónu stala vrcholná športová udalosť, ktorá v sebe kĺby ľudské cnosti, ako sú vytrvalosť, sila, odvaha a vzájomná súdržnosť. Zabehnúť 42 kilometrov je skutočne náročné a vyžaduje si to celoročnú športovú prípravu, no aj napriek tomu sa na štart stavia čoraz viac pretekárov. Toto sú top 3 maratóny Sveta, ktoré sú snom nejedného vášnivého bežca.

Boston

Maratón v Bostone začal svoju tradíciu v roku 1897, čím si zasluhuje status najstaršieho maratónu na Svete. Každoročne sa koná v deň amerického sviatku s názvom Deň patriotov, ktorý vychádza na 3. aprílový pondelok. Zaujímavosťou je, že sa konal aj počas vojnového obdobia. Maratónu sa môžu zúčastniť len pretekári starší ako 18 rokov, ktorí spĺňajú všetky kvalifikačné štandardy. Mužský rekord tu vytvoril bežec Geoffrey Mutai v roku 2011 s časom 2:03:02 a ženský športovkyňa Buzunesh Deba v roku 2014 s časom 2:19:59.

Berlin

Berlínsky maratón vznikol v roku 1974 v lese Grunewald. Neskôr bol presunutý do ulíc západného Berlína, kde bolo prekonaných najviac svetových rekordov. Držiteľom posledného je bežec  Eliud Kipchoge, ktorý zabehol minuloročný maratón za neuveriteľný čas 2:01:39.
Eliud je v dnešnej dobe najlepším adeptom na prekročenie ľudských hraníc a s tímom odborníkov začal svoju prípravu na splnenie výzvy z názvom INEOS 1:59. Cieľom tejto výzvy je zabehnúť maratón pod 2 hodiny. Držiteľkou ženského rekordu v Berlíne je Gladys Cherono, ktorá v roku 2018 zabehla maratón za 2:18:11.

New York

História maratónskeho beh v New Yorku siaha do roku 1970, kedy sa ho zúčastnilo len 127 pretekárov a cena štartovného bola vo výške 1$. Každým rokom počet bežcov stúpal a minulý rok sa ho zúčastnilo až neuveriteľných 52 tisíc pretekárov, čím sa stal najpopulárnejším maratónom vôbec. Svojej popularite vďačí najmä za jednu z najkrajších bežeckých trás, ktorá predstavuje jedinečný spôsob ako spoznať ulice New Yorku. Mužský rekord tu opäť dosiahol Geoffrey Mutai v roku 2011 s časom 2:05:05 a ženský Margaret Okayo v roku 2003 s časom  2:22:31.

Je zabehnutie maratónu aj na vašom zozname snov? Ak áno, tak vám s tímom akoprezit.sk držíme palce a radi vám pomôžeme s výberom bežeckého oblečenie, obuvi a vybavenia v našom internetovom obchode.Zapoj sa tiež do diskusie

Rating:
Hory-bg-dark-svg