Akoprezit-logo

Vedeli ste, že beh sa rozdeľuje do dvoch veľkých skupín? Konkrétne na beh cestný a terény. Tak, ako je to z názvu jasné, cestný beh je beh po spevnených plochách v meste, parku a na ihriskách. A naopak pre terény beh je typický mäkší povrch v lese a na lúkach. V dnešnom článku by sme sa radi bližšie venovali terénnemu behu a podčiarkli všetky benefity, ktoré s ním prichádzajú.

Beh v teréne sa od behu na ceste líši najmä nerovným bežeckým povrchom, rôznymi prevýšeniami a najmä prekážkami na ceste v podobe skál, konárov, mlák či blata. Bežec tak neudržiava počas celého behu konštantné tempo a o behu musí viac premýšľať. Nerovný povrch viac zaťažuje dolné končatiny, vďaka čomu sú nohy silnejšie a taktiež posilňuje rovnováhu celého tela. Rovnaká dĺžka behu v teréne, si tak vyžiada v priemere o 10% viac energie, než cestný beh.

Bežecký terén v prírode je mäkší a tým pádom viac šetrí kĺby a šľachy, čím skracuje čas potrebný na ich regeneráciu. Odmenou je aj čistejší vzduch a relax v obklopení prírody.

Predtým, než vybehnete do lesa siahnite po páre topánok, ktoré sú výhradne určené na beh v teréne. Nájdete ich aj na našom e-shope. Viac fixujú nohu, pôsobia tesnejšie a majú pevnejšiu a členitú podrážku, ktorá pomáha udržiavať rovnováhu a zamedzuje pošmyknutiu a poraneniu.  Topánky sú vyrobené z odolnejších a nepremokavých materiálov.  

Ak je pre vás beh v teréne novinkou, je možné, že zabehnete menšiu vzdialenosť, než ste zvyknutí z ciest. Začnite s dynamickým strečingom a pomalším tempom. Pred pridávaním ďalších kilometrov doprajte svojmu telu čas, aby sa adaptoval na odlišné podmienky.

Teraz je rad už len na vás. Vybehnite s nami naprieč novému dobrodružstvu do terénu a vychutnajte si podmienky, ktoré si pre vás príroda pripravila.

Zapoj sa tiež do diskusie

Rating:
Hory-bg-dark-svg