Akoprezit-logo

Všetci milovníci behu budú so mnou určite súhlasiť, keď napíšem, že beh priaznivo vplýva na zdravie a silu celého tela, poradí si s kilami navyše a k tomu všetkému, slúži aj ako výborná psychohygiena. No ak patríte k nováčikom, je možné že vás zaplavia obavy, pretože celkom neviete, kde a ako začať. My sme si pre vás pripravili pár rád, pomocou ktorých si beh zamilujete.

 

Zvyk je železná košeľa

Príležitostným behom, pravdepodobne nedosiahnete to, prečo ste začali. Vaše telo viac ocení, keď sa z behu stane zvyk. Vyberte si niekoľko dní v týždni, počas ktorých sa mu budete venovať. Ak ste úplní nováčik, tak to s behom počas prvých týždňov neprepáľte a vyčleňte si naň len 3 dni. V opačnom prípade, by mohlo prvotné nadšenie pominúť a s ním aj budovanie dobrého zvyku.

 

Správna obuv

Nie, nesiahnite po prvých vyčaptaných teniskách po staršom súrodencovi. Ak si beh chcete skutočne vychutnať, zainvestujte do dobrého páru bežeckej obuvi. Na trhu je ich skutočne mnoho a určite si nájdete tie svoje. Pri výbere dbajte na typ podrážky, ktorá je vhodná pre váš bežecký terén a na fixáciu členka.

 

Metóda beh - chôdza

Je viac než pravdepodobné, že sa spočiatku viac unavíte a budete často lapať po dychu. Je preto dobré, ak počas celej dĺžky behu striedate beh a chôdzu. Beh budete potom postupne predlžovať a chôdzu skracovať, až kým nebudete mať problém odbehnúť cieľovú vzdialenosť.

 

úroveň

Beh

Chôdza

Začiatočník

10-30 sekúnd

1-2 minúty

Pokročilý

1-5 minút

1-2 minúty

Skúsený

6-8 minút

30 sekúnd – 1 minúta

 

Dýchajte

Správne dýchanie je pre beh veľmi kľúčové. Zhlboka sa nadychujte nosom tak, aby ste rozťahovali pľúca a celý objem vzduchu vydychujte ústami. Snažte sa udržať rovnaké tempo dýchania, aj keď ste vyčerpaný. Dýchavičnosť a lapanie po dychu vás len viac unaví a pri neporiadnom vydychovaní, vás začne akurát tak pichať v boku.

 

Aplikácia

Pre smarfóny je k dispozícii mnoho aplikácií, ktoré poskytujú detailný prehľad o vašom behu. Rátajú vám počet odbehnutých kilometrov, rýchlosť a tempo behu, počet spálených kalórii a odbehnutú trasu dokonca zakreslia do mapy. Môžete si v nich vytvoriť krátkodobé a dlhodobé ciele, ktoré vás určite namotivujú, aj v ten najnepriaznivejší deň. Napríklad Nike Run a Sports Tracker sú úplne zadarmo a vždy vám poskytnú informácie o vašom bežeckom progrese.

 

Veríme, že teraz sa už behu neviete dočkať presne tak, ako my z tímu akoprezit.sk.

 

 

Hory-bg-dark-svg