Úvod / Články / Ako správne naostriť nôž.
Tlačiť

Ako správne naostriť nôž.

Ako správne naostriť nôž.

Ako správne naostriť nôž.

Ako správne naostriť nôž.

           

            Či už táboríte s najnovšími výrobkami alebo prežívate po nehode s minimálnym výstrojom, budete potrebovať niektoré dôležité nástroje, pomocou ktorých si postavíte prístrešok či narúbete drevo.                                                                                                                    Za najzákladnejší a najdôležitejší sa pokladá nôž, a práve účelný nôž vám dokáže veľmi uľahčiť život, pretože ho môžete využiť k najrôznejším činnostiam. Môžete mať so sebou tábornícky nôž s drevenou rukoväťou alebo nôž zavierací. Okrem rezania sa dá nôž využiť aj na štiepenie triesok, sťahovanie zveri z kože a na mnoho ďalších účelov.                       Tupý nôž znamená ťažkú prácu a mrhaním vzácnej energie, ktorá sa vám zíde na ťažšie úkony. Oblým kameňom s trvdým, ale jemný zrnom nôž nabrúste. Kameň musí byť pri brúsení vždy mokrý.

  1. Brúsny kameň navlhčite vodou. Šúchajte nožom po kameni, vždy smerom od ostria čepele.
  2. Po nabrúsení jednej strany čepele prejdite prstom po opačnej strane a zacítite ostrie z kovových čiastočiek, ktoré vzniklo obrúsením.
  3. Nabrúste druhú stranu čepele, čím zmeníte smer ostria dostredu. Možno treba pridať trochu vody na brúsny kameň. ( Dávajte pozor na uhol medzi čepeľou a brúsnym kameňom. Na čepeli by ste mali vidieť kovové čiastočky, ktoré vznikajú pri brúsení. )
  4. Nabrúste nôž na remeni (ťahajte ho smerom hore a dole) alebo na páse kože – takto zjemníte a spevníte ostrie.

Vreckový nôže je až na druhom mieste dôležitosti. Môžete ho použiť v prípade, keď je veľký nôž príliš veľký. Zaveste si ho vždy na krk alebo na opasok pomocou pevného špagátu. Mal by byť neustále ostrý ( pri ostrení vreckového nožíka postupujte podľa vyššie uvedených bodov). Náradie musí byť vždy ostré a používajte ho veľmi opatrne . Keď vyťahujete nôž z pošvy, šúchajte o pošvu jeho tupou stranou. Ostrý nôž môže prerezať pošvu a porezať šľachy na ruke. Niektoré náradie sa dá nahradiť, ale neriskujte poškodenie alebo stratu drahocenného náradia (najmä noža). Pracujte  vždy v medziach jeho použiteľnosti ako aj svojich schopností. Nezabúdajte, že takmer každé náradie možno nahradiť, ale ak nemáte k dispozícii nôž, stane sa výroba iných predmetov veľmmi ťažká. A hlavne opatrne!

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Prílohy

K článku neboli pridané žiadne prílohy.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Novinky, akcie a zľavy e-mailom

Zaregistrujte sa do nášho newsletteru a budeme vás informovať o novinkách, akciách a ďalších zaujímavostiach z nášho eShopu. Vašu e-mailovú adresu nikdy nezneužijeme a neposkytneme tretej strane.