Úvod / Články / Ako použiť kresadlo
Tlačiť

Ako použiť kresadlo

Ako používať kresadlo

 

Prvý oheň, ktorý človek začal cielene využívať, získal pravdepodobne z horiaceho bleskom zasiahnutého stromu. Až neskoršie našiel spôsoby, ako si oheň v prípade potreby zapáliť sám a stať sa tak nezávislým od prírodného zdroja. Najstarší spôsob zapaľovania ohňa bol zrejme trením dreva a až neskoršie bol zapaľovaný iskrou vykresanou dvomi kameňmi. Objav železa a rozvoj technológie jeho spracovania dal človeku oceľ, ktorá pri kresaní dávala oveľa väčšie množstvo iskier schopných zapáliť práchno, ako tomu bolo pri kresaní kameňmi. Vznikli tak aj prvé špeciálne nástroje na zapaľovanie ohňa – kresadlá, ktoré po stáročia sprevádzali človeka jeho životom. Svedčia o tom aj početné archeologické nálezy pri vykopávkach na miestach ľudských sídiel a obydlí, ale nachádzame ich aj v hroboch bojovníkov.

 

 Na zapálenie ohňa kresadlom budeš potrebovať kresadlo, kresací kameň a práchno. Kresadlo (ocieľka) musí byť z tvrdej uhlíkovej ocele. Dobré kresadlo si môžeš urobiť aj z plochého pilníka (pri kresaní používaj stranu, ktorá je hladká, bez zúbkov) alebo noža z hoblíka. Kresať môžeš aj chrbtom čepele kvalitného noža z uhlíkovej ocele.

 

 

   Ako kresací kameň bol najpoužívanejší pazúrik, môžeš ale použiť aj kremeň, ktorý toľko neiskrí, ale lepšie zapaľuje práchno (ma teplejšiu iskru). Dobré sú aj rohovce,  ktoré sa na našom území vyskytujú vo viacerých druhoch. Základom úspechu je ale kvalitné práchno (alebo jeho náhrada), ktoré si musíš vopred pripraviť. 

Pri zapaľovaní ohňa pomocou kresadla sa používajú dva spôsoby kresania a to kresaním kresadla o kameň alebo kresaním kameňa o kresadlo. Pre prvý spôsob, pri ktorom krešeš kresadlom o kameň, získaš práchno zo spráchniveného dreva, najlepšie z listnatých drevín – buka, duba, javora.

 

 

  Správne práchno musí byť ľahké a porézne, nesmie sa ale rozpadať na prach. Koniec práchna musí byť opálený, aby sa v ňom iskra zachytila.   Veľmi kvalitné práchno si pripravíš aj z cudzopasnej huby, práchnovca, rastúceho na kmeňoch listnatých stromov, najmä na bukoch a brezách, duboch, topoľoch a vŕbach.   Z odlomenej huby najprv odstráň rúrkovú spodnú časť až k hubovitému jadru. Jadro nechaj vysušiť. Suchú hubku potom porozlamuj na kúsky a každý z nich daj čiastočne obhorieť, aby sa dal dobre zapáliť. Niekoľko kúskov pripraveného práchna si ulož do vhodnej škatuľky, aby sa ti neznehodnotilo. Ak chceš použiť autentický spôsob z minulosti, práchno uschovaj v schránke z kravského rohu.
   Práchno je možné nahradiť hrubšou (6 až 8 mm hrubou) bavlnenou šnúrou s opáleným koncom a od nej potom zapáliť kúsok práchna, ktoré už nemusí byť vopred obhorené. Na uchovanie zapaľovacej šnúry, ale najmä na ochranu jej obhoreného konca, je najlepšie rúrkové puzdro do ktorého je šnúra zastrčená.  Jej koniec je z rúrky vyťahovaný pomocou retiazky s háčkom zachyteným do šnúry. Po zapálení ohňa je šnúra zahasená vtiahnutím nazad do puzdra tak, že jeho otvor je utesnený guľôčkou alebo štuplíkom na konci retiazky.  

 

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Prílohy

K článku neboli pridané žiadne prílohy.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.

Novinky, akcie a zľavy e-mailom

Zaregistrujte sa do nášho newsletteru a budeme vás informovať o novinkách, akciách a ďalších zaujímavostiach z nášho eShopu. Vašu e-mailovú adresu nikdy nezneužijeme a neposkytneme tretej strane.